Hałasujące rury – co robić?

Problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną bywają uciążliwe i często wiążą się z koniecznością wezwania pogotowia wodno-kanalizacyjnego. Mowa tutaj nie tylko o pękniętej rurze czy problemach z drożnością. Czasami również zdarza się tak, że z rur dochodzi charakterystyczny dźwięk bulgotania, który często nie pozwala spać w nocy i przeszkadza w ciągu dnia. Niezależnie od tego, jak głośne dźwięki dochodzą z rur, nie należy tego ignorować. Co może być przyczyną takich objawów i jak sobie z nimi poradzić?

Co może być przyczyną hałasujących rur? 

Po zauważeniu hałasu wydobywającego się z rur, w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę tego zjawiska, ponieważ to właśnie od niej będzie uzależnione to, czy zakres naprawy obejmie czyszczenie, czy może udrażnianie rur. Odgłosy świadczą o drganiu rur. Przyczyną hałasu mogą być zakłócenia w swobodnym przepływie wody, które mogą z kolei być spowodowane miejscowymi przewężeniami, obecnością powietrza albo nagłą zmianą przepływu. Hałas może pojawiać się również na skutek drgania uszczelek zaworowych, które występują w starszych instalacjach.

Co należy zrobić, jeżeli z rur wydobywa się hałas? 

Pierwszą czynnością, którą warto zrobić po zauważeniu problemu hałasujących rur, jest znalezienie źródła odgłosów, ponieważ może się ono znajdować nie tylko w instalacji wodnej, ale również w odpływie ścieków. Czasami okazuje się, że mocowania rur są zbyt słabe i konieczne jest dodanie do mocowań kolejnych obejm, aby instalacja była stabilna. Warto również sprawdzić czystość instalacji, a w razie potrzeby ją wyczyścić.

Jeżeli jednak źródło hałasu jest trudne do zlokalizowania, warto skorzystać ze wsparcia pogotowia hydraulicznego. Samodzielne próby usunięcia przyczyny hałasujących rur mogą okazać się nieskuteczne. Wykwalifikowani pracownicy szybko i trafnie zweryfikują przyczynę pojawiania się nieprzyjemnych dźwięków i wykonają niezbędne prace naprawcze. Dzięki temu mieszkańcom nie będzie towarzyszył dyskomfort, natomiast korzystanie z instalacji wodno-kanalizacyjnej będzie bezproblemowe.

Wróć