Jak dbać o domową kanalizację
Jak dbać o domową kanalizację
Lubisz kiedy twój dom jest w pełni sprawny, a wszystkie instalacje działają bez zarzutu? Jeśli tak, musisz się dowiedzieć jak należy o nie dbać. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, jak może się wydawać. Szczególną troskę należy poświęcić instalacji kanalizacyjnej. Jeśli nie chcesz, aby pogotowie kanalizacyjne było częstym gościem w twoim domu, warto stosować się do poniższych wskazówek.
Co robić, aby udrażnianie rur nie było potrzebne?
- Zapychanie się rur kanalizacyjnych to najczęstsza przyczyna wezwań wuko. A dlaczego rury kanalizacyjne się zapychają? Ponieważ wrzucane są do nich rzeczy, które nie powinny tam trafiać.
- Zużyte środki higieniczne – do kanalizacji powinien trafiać wyłącznie papier toaletowy. Podpaski, tampony i o zgrozo – pampersy, są najczęstszym powodem zatykania się kanalizacji. Miejscem tego typu zużytych środków jest oczywiście kosz na śmieci
- Tłuszcze – wiele osób wylewa tłuszcz zużyty podczas gotowania do zlewu. Nie ma w tym nic złego, o ile dokładnie przepłuczemy odpływ ciepłą wodą. Pozwoli to zmyć pozostałości tłuszcze ze ścianek rur, dzięki czemu nie będą do nich przylegać inne osady i resztki jedzenia. Należy również stosować udrażniacze w płynie lub żelu, które również pomagają rozpuszczać tłuszcze przyklejone do ścian rur.
- Substancje oleiste – wiele osób jest zupełnie nieświadomych zagrożeń, wynikających z wylewania do kanalizacji substancji oleistych. Zalicza się do nich różnego typu środki smarne, oleje nie spożywcze, a nawet farby. To wszystko w bardzo krótkim czasie prowadzi do zapychania kanalizacji. Co gorsza, standardowe przepychanie rur może nie wystarczyć do jej udrożnienia. Wszystkie tego typu środki chemiczne powinny być utylizowane w bezpieczny sposób, poprzez oddanie ich do punktów zbiórki odpadów, a nie wylewanie do kanalizacji.
- Średnica rur kanalizacyjnych – jeśli średnica rur kanalizcyjnych nie została prawidłowo dobrana do potrzeb gospodarstwa domowego, to również może być powodem zapychania się kanalizacji. Również stare, żeliwne rury kanalizacyjne, wewnątrz których narósł wielo centymetrowy osad, mogą mieć zbyt małą średnicę, aby skutecznie odprowadzać ścieki. Wówczas jedynym ratunkiem jest kompletny remont instalacji i wymiana rur na nowe.