Dlaczego kanalizacja się zapycha

Dlaczego kanalizacja się zapycha

Instalacja kanalizacyjna jest jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych. Może się wydawać że odprowadzanie brudnej wody i ścieków nie jest niczym szczególny, jednak jeszcze nie tak dawno, brak kanalizacji był przyczyną wielu chorób i epidemii. Na szczęście w Polsce te czasy mamy już za sobą. Coraz więcej miejsc w kraju jest podłączanych od kanalizacji miejskiej lub gminnej. Oznacza to że ścieki z gospodarstw domowych trafiają do oczyszczalni, a następnie do rzek. Nie tylko poprawiamy tym komfort swojego życia, ale również dbamy o środowisko naturalne.

udrażnianie rur szczecin

Niestety nieprawidłowa eksploatacja kanalizacji może skutkować jej złym działaniem. Czyszczenie kanalizacji to jedne z najczęściej prowadzonych prac konserwacyjnych, gwarantujących sprawne odprowadzanie ścieków. Pogotowie kanalizacyjne zazwyczaj funkcjonuje przez całą dobę i ma ręce pełne pracy. Dlaczego? Ponieważ wiele osób nadal się nie orientuje, jak należycie należy eksploatować kanalizację.

Udrażnianie kanalizacji – pierwszy ratunek

Wrzucając do toalety zużyte środki higieniczne, takie jak tampony i podpaski, nieuchronnie doprowadzamy do zapychania się rur. W odróżnieniu od papieru toaletowego, który jest wykonywany ze specjalnej mieszanki celulozowej, rozpuszczającej się w wodzie, pozostałe środki higieniczne nie są przystosowane do utylizacji w kanalizacji. Wyprodukowane ze sztywnych i nienasiąkliwych surowców, nie mają szansy na rozpuszczenie się pod wpływem wilgoci. W efekcie zaczynają zalegać w rurach kanalizacyjnych, prowadząc do powstawania zatorów i wybijania nieczystości w łazienkach.

Aby nie doprowadzać do takich sytuacji, należy przede wszystkim odpowiednio segregować zużyte środki higieniczne, a ponadto stosować doraźne udrażnianie instalacji kanalizacyjnych, poprzez aplikowanie specjalnych środków, rozpuszczających osady z mydła, tłuszczu i włosów. Stosując te środki regularnie, sprawiamy że instalacja będzie działać prawidłowo i nie będą pojawiać się problemy z odprowadzeniem ścieków.