Woda to żywioł, który bardzo często stanowi poważne zagrożenie dla naszego domu i mieszkania. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia instalacji wodociągowej w budynku. Awarie tego typu mogą zdarzyć się z wielu powodów. Być może przyczyną jest jej nieprawidłowe wykonanie, uszkodzenie rur spowodowane zmęczeniem materiału, jak również przypadkowe ich uszkodzenie w trakcie wykonywania prac remontowych. To co musisz wiedzieć na temat zasad prawidłowego zachowania się w tych momentach, prezentujemy poniżej.
Powinieneś robić wszystko, aby ograniczać możliwe szkody spowodowane uszkodzeniem instalacji wodociągowej. W tym celu należy odciąć dopływ wody do budynku lub mieszkania. Wykonuje się to poprzez zakręcenie głównego zaworu wody. Znajduje się on najczęściej w sąsiedztwie wodomierza. W budynkach mieszkalnych są one zlokalizowane głównie w piwnicach, garażach oraz innych pomieszczeniach gospodarczych. Kiedy już to zrobisz, możesz pomyśleć aby wezwać pogotowie hydrauliczne. To ono zajmie się usunięciem usterki.
Aby pogotowie było w stanie usunąć awarię instalacji, w pierwszej kolejności musi zlokalizować usterkę. W przypadku widocznego wycieku wody nie jest to aż tak skomplikowane. Trudności jednak pojawiają się wtedy, jeśli awaria miała miejsce na zabudowanym odcinku instalacji. Wówczas konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych urządzeń, takich jak kamery do inspekcji wideo. Są one wpuszczane w rury wodociągowe i centymetr po centymetrze oglądane od środka w poszukiwaniu uszkodzenia. Kiedy zostanie ono zlokalizowane, pogotowie hydrauliczne może przystąpić do naprawy. Może to wiązać się z koniecznością częściowego skucia tynków lub usunięciem glazury. Mniej skomplikowane awarie, w których uszkodzone zostały zawory i odcinki rur, do których jest łatwy dostęp, pogotowie hydrauliczne może usunąć niemal od ręki, bez wyrządzania szkód dla mieszkania. Aby takie sytuacje miały miejsce jak najrzadziej, warto przeprowadzać okresowy przegląd instalacji wodociągowej w swoim domu i mieszkaniu.