Działanie pogotowia kanalizacyjnego
Jak pracuje wuko – pogotowie kanalizacyjne
W każdym mieście w Polsce działa pogotowie kanalizacyjne, powszechnie nazywane WUKO. Czym taka firma się zajmuje? Jej głównym zadaniem jest udrażnianie instalacji kanalizacyjnej. W wyniku powstawania zatoru w rurach, odprowadzanie ścieków może być bardzo ograniczone lub w ogóle wstrzymane. Co można z tym zrobić? Jeśli przepychanie rur domowymi sposobami nie przyniosło rezultatu, konieczne jest wezwanie specjalistów od mokrej roboty.
Aby pogotowie kanalizacyjne mogło sprawnie wykonywać swoją pracę, musi dysponować odpowiednim sprzętem. Jakim?
Sprzęt pogotowia kanalizacyjnego
- Kamera wideo – aby przeprowadzić inspekcję kanalizacji i zlokalizować miejsce zatoru, pogotowie kanalizacyjne musi posiadać specjalną sondę video. Jest ona zakończona kamerą wraz z wbudowanym oświetleniem. Obraz z kamery wyświetlany jest na ekranie komputera, pozwalając dokładnie sprawdzić stan całej instalacji.
- Urządzenie do czyszczenia rur – specjalistyczny samochód WUKO wyposażony jest w sprężarkę, pozwalającą wykonać czyszczenie kanalizacji wodą pod dużym ciśnieniem. Mocny strumień wody rozbija zator, rozdrabniając zbite zanieczyszczenia i usuwając je w głąb rur. Stosowanie tej metody udrażniania rur wymaga doświadczenia. Zbyt duże ciśnienie może doprowadzić do wybicia wody w mieszkaniu, a w przypadku starszych rur, nawet do ich uszkodzenia.
- Sprężyny – najbardziej klasycznym narzędziem do udrażniania rur są sprężyny. Aby pogotowie kanalizacyjne mogło się uporać z największym nawet zatorem rur, konieczne są sprężyny długie i ostre, które okresowo należy wymieniać na nowe lub regenerować.
WUKO świadczy zwykle usługi całodobowo
W zależności od charakteru usterki, udrażnianie instalacji kanalizacyjnej może trwać od jednej do nawet kilku godzin. Wiele zależy bowiem od wielkości zatoru, szybkości jego zlokalizowania, a także doświadczenia pracowników pogotowia wodociągowego.