Jak czyścić syfon w łazience?

Jeśli woda w zlewie, umywalce lub wannie spływa wolniej niż zwykle, a z odpływu wydobywają się pęcherzyki powietrza, może to oznaczać zapchaną kanalizację. W konsekwencji syfon może w ogóle przestać funkcjonować. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i udrażnianiu, ponieważ jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów odpływu. Czy każda awaria musi wiązać się z wizytą hydraulika? Jakie sposoby mogą pomóc przywrócić drożność odpływu?

Domowe środki udrażniające

Standardowy odpływ składa się z syfonu, rur doprowadzających do pionu i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki do kanalizacji głównej lub przydomowego zbiornika. Zator w odpływie łazienki spowodowany jest zwykle osadami z mydła, zbierającymi się włosami lub odkładającym się proszkiem do prania. Może także powstawać przez wylewanie brudnej wody, wykorzystywanej do mycia podłóg.  Jeśli zator pojawia się na odcinku do pionu, łatwo można sobie z nim poradzić domowymi sposobami. Najprostszym z nich jest użycie gumowego przepychacza. Jego działanie polega na powstawaniu ciśnienia, które tworzy się podczas pompowania. Zasysane powietrze i woda powinny usunąć zator. Równie niewymagającą metodą udrożnienia rur jest użycie octu i sody. W tym celu do odpływu należy wsypać 1-2 łyżki sody i wlać szklankę octu. Roztwór pieniąc się, rozpuszcza powstały w rurach zator. Jeśli odpływ zapchany jest osadami z mydła i detergentów, pomóc może zalanie go gorącą wodą, która pomoże w ich rozpuszczeniu. W przypadku zatkania odpływu pomocne okazać mogą się również specjalne środki chemiczne. Należy stosować je zgodnie z instrukcją, ponieważ zawierają substancje żrące i niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt duża ich ilość może doprowadzić do skamienienia zatoru.

Pomoc fachowca

Jeśli odpływ jest niedrożny poza pionem, konieczne będzie wezwanie fachowca i użycie specjalistycznego sprzętu. Rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnej spirali mechanicznej lub elektrycznej, która na jednym końcu ma korbę, a na drugiej zaostrzoną końcówkę. Urządzenie ma postać grubego stalowego drutu o długości nawet do pięciu metrów, którym należy kręcić. Jeżeli spirala natrafi na zator, rozbije go i oczyści rury. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, a co ważniejsze – skuteczna, szybka i tania. Przy zatorach w rurociągach kanalizacyjnych często stosowana metoda hydrodynamiczna. Sposób ten nie wymaga stosowania detergentów, dlatego jest bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Przeprowadza się je za pomocą specjalistycznych maszyn.

Wróć