Kanalizacja to jedna z ważniejszych instalacji w budynku. Składa się z różnych elementów jak na przykład kolektory, koryta, kolanka, rury czy sitka i ze względu na swoją budowę wymaga odpowiedniej konserwacji. Aby poprawnie działała, ważne jest odpowiednie przygotowanie projektu i uwzględnienie właściwych średnic i spadków oraz wykorzystanie do jej budowy elementów z dobrego jakościowo materiału. Konieczne jest też przestrzeganie zasad właściwego jej użytkowania. Zdarza się jednak, że kanalizacja wymaga udrożnienia i przepchania, wtedy dobrze jest wybrać odpowiednią dla posiadanej instalacji metodę. W przypadku instalacji w mieszkaniu czy domu najpopularniejszą metodą jest metoda elektryczno-mechaniczna.
Dzisiaj kanalizacja wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, co znacznie ogranicza ilość odkładającego się w niej kamienia. Jednak nawet dobrze zaprojektowana instalacja może wymagać udrożnienia, szczególnie jeśli wyrzucamy do niej resztki pożywienia czy odpady stałe. Zdarza się jednak, że nawet przestrzegając zasad, zauważymy problem z odpływem. Jeśli woda nie chce spływać w zlewie lub wannie, czy też z kanalizacji unoszą się nieprzyjemne zapachy, może oznaczać to, że konieczne będzie wykonanie udrożnienia kanalizacji. Tak naprawdę również zwykły papier toaletowy, mydło czy włosy, stosowane do kąpieli olejki mogą zbierać się po wewnętrznej stronie rur i ograniczyć lub całkowicie zablokować przepływ wody. Jeśli problemem są odkładające się nieczystości, a nie błędy konstrukcyjne czy uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji, do jej przepchania idealnie sprawdzi się sprężyna. Wykorzystywana jest ona w czyszczeniu mechanicznym (mechaniczno-elektrycznym) bez szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych. Dzięki temu jest to wysoce skuteczna i bezpieczna dla otoczenia metoda udrażniania instalacji kanalizacyjnej. Można użyć jej w każdej sieci kanalizacji poziomej lub pionowej.
Wybór metody oczyszczania zależy od struktury instalacji oraz rodzaju problemu, z jakim musimy się zmierzyć. Sprężyna szybko przebija się przez trudne do usunięcia nieinwazyjnymi metodami zatory. Zalecana jest nawet w przypadku instalacji o niewielkiej średnicy. Przepychacz sprężynowy, który napędzany jest ręcznie lub silnikiem elektrycznym, usunie zebrany w rurach tłuszcz, brud i nawet korzenie w przypadku instalacji biegnącej poza konstrukcją domu. Nakładając na sprężynę odpowiednią końcówkę, mamy pewność, że usunie ona wszystkie zebrane w rurach nieczystości. W zależności od tego, czy czyścimy przewody poziome czy pionowe, przyda się sprężyna o większej lub mniejszej średnicy i sztywności. Wprowadzamy ją do kanału, zawsze powyżej zatoru, uruchamiamy urządzenie i głowica rozdrabnia nieczystości (w rurach o średnicy do 150 milimetrów) lub je zgarnia (w przypadku większych rur np. betonowych).