Kiedy wykonywać czyszczenie instalacji kanalizacyjnej?

Niedrożna instalacja kanalizacyjna to poważny problem. Aby uniknąć awarii, konieczne jest systematyczne dbanie o stan techniczny instalacji kanalizacyjnej. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne nawyki np. wylewanie oleju do muszli klozetowej, przyczyniają się do powstawania osadów oraz zmniejszenia drożności rur. Wyjaśniamy, jak często powinna być czyszczona instalacja kanalizacyjna.

Czyszczenie kanalizacji w teorii i praktyce…

Kanalizacja jest jedną z najważniejszych instalacji w każdym budynku. To dzięki niej ścieki nie zagrażają środowisku naturalnemu, a my możemy uniknąć kłopotów związanych z nieczystościami bytowymi. Zarówno w przypadku korzystania z sieci kanalizacyjnej, jak i alternatywnych rozwiązań, czyli przydomowego szamba lub własnej oczyszczalni ścieków, czyszczenie kanalizacji powinno być wykonywane nie tylko, gdy pojawi się zator i związane z nim niedogodności. W praktyce jest jednak inaczej – w większości prywatnych domów oraz budynków wielomieszkaniowych instalacja kanalizacyjna nie jest systematycznie czyszczona, co staje się przyczyną utrudniających życie awarii. Aby ich uniknąć, należy nie tylko dbać o drożność kanalizacji, rezygnując z traktowania jej jako sposobu na pozbycie się różnych odpadków np. resztek jedzenia, zużytych chusteczek nawilżanych i ręczników papierowych, tłuszczów kulinarnych, pozostałości farb itp., ale także systematycznie czyścić instalację wewnątrz budynku i instalację zewnętrzną, która prowadzi od budynku do studzienki kanalizacyjnej, szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.

Kiedy niezbędne jest czyszczenie kanalizacji?

Profilaktyczne czyszczenie instalacji kanalizacyjnej warto przeprowadzać raz w roku. Jest to szczególnie ważne, gdy nie korzystamy z kanalizacji we właściwy sposób, instalacja została wykonana dawno temu i z wykorzystaniem rur, które sprzyjają gromadzeniu się osadów, a także mieliśmy już problemy z niedrożną kanalizacją np. z powodu błędów w wykonaniu instalacji, które sprzyjają zmniejszeniu jej drożności. Raz w roku powinniśmy zdecydować się na profesjonalne czyszczenie instalacji wewnątrz budynku oraz instalacji zewnętrznej z zastosowaniem nowoczesnych metod. Czyszczenie kanalizacji jest też niezbędne, gdy zauważymy problemy z jej drożnością. Nie warto czekać, aż dojdzie do całkowitego zatkania odpływów, bo to skutkuje poważnymi problemami. O tym, że mamy problem z drożnością kanalizacji, świadczy m.in.:

  • znaczne podnoszenie się poziomu wody w toalecie podczas jej spuszczania,
  • nieprzyjemny zapach z odpływów,
  • cofanie się wody z odpływów kanalizacyjnych.

Oferujemy profesjonalne usługi czyszczenia kanalizacji spiralą mechaniczną oraz metodą ciśnieniową. Działamy jako pogotowie hydrauliczne, z którego usług można skorzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Gwarantujemy fachową i maksymalnie szybką realizację każdego zlecenia.

Wróć