Po co przeprowadza się inspekcje telewizyjne wybranych odcinków rur? 

Rury są bardzo ważnym elementem sprawnie działającego systemu kanalizacyjnego. Aby kanalizacja mogła spełniać swoje funkcje, zapewniając nam odpowiednie warunki sanitarne, musi się ona składać ze szczelnych, trwałych i odpornych na uszkodzenia oraz na korozję rur.

Obecnie najczęściej wybiera się do tego celu rury wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ są odporne i charakteryzują się długą żywotnością. Wykazują odporność na działanie wysokiej temperatury oraz wielu związków chemicznych. Są też odporne na ścieranie, nie ulegają korozji, a dodatkowo są lekkie, co ułatwia proces samego montażu. Rury tego typu łączone są ze sobą przy użyciu specjalnych kielichów i uszczelek lub klejów, które zastępują uszczelkę albo przez zgrzewanie kielichowe lub doczołowe. 

W jakim celu wykonuje się inspekcje kanalizacji?

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić inspekcję kanalizacji, podczas której możliwe jest zlokalizowanie wszelkich nieszczelności i uszkodzeń. W czasie takiej inspekcji możemy również zlokalizować nielegalne przyłącza, źródła nieprzyjemnych zapachów, upewnić się, czy drożne są wszystkie wywiewki, szyby i kominy, przeprowadzić pomiar spadku instalacji oraz zanieczyszczeń dna kanału, a także sprawdzić, jak ułożone są i jaki mają przebieg rury składające się na nasz system kanalizacyjny. Dzięki wczesnemu wykryciu wszelkich nieprawidłowości można je szybko usunąć i zapobiec sytuacji, gdy przez zablokowanie rurociągu dochodzi do jego zatkania lub znacznego zmniejszenia jego drożności. Regularne dbanie o dobry stan techniczny kanalizacji to bardzo ważna sprawa, której nie powinno się ignorować, ponieważ dzięki sprawnie działającej kanalizacji mamy gwarancję higienicznych warunków bytowych.

Na czym polega inspekcja kanalizacji?

Inspekcje kanalizacji przeprowadzane przez nasze pogotowie hydrauliczne są realizowane przy użyciu specjalnej kamery TV. Kamera inspekcyjna jest stworzona do prześwietlania przewodów rurowych o różnej średnicy. Operator kamery wprowadza ją do przewodów kanalizacyjnych i powoli prowadzi ich środkiem, obserwując na monitorze stan techniczny poszczególnych odcinków rur. Podczas monitoringu możemy ocenić stan faktyczny rur i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące ich czyszczenialub naprawy. Inspekcja kanalizacji przy użyciu kamery TV to doskonały sposób, aby zlokalizować wszelkie nieszczelności i wycieki. Całe badanie jest zapisywane na dysku, więc można je później ponownie odtwarzać. Dodatkowo sporządzamy raport z każdej inspekcji.

Kiedy powinno się wykonać inspekcję kanalizacji?

Inspekcja kanalizacji jest zalecana, kiedy zamierzamy kupić dom czy mieszkanie, gdy podejrzewamy, że system kanalizacyjny jest uszkodzony, bądź nieszczelny, a także kiedy zapada się grunt, kanalizacja często się zapycha, wydziela nieprzyjemne zapachy lub gdy chcemy przeprowadzić kontrolę prawidłowości jej wykonania. Warto zdecydować się na taki monitoring również przed zalaniem kanalizacji podposadzkowej. 

Wróć